حزب الحركة الوطنية التركمانية
Türkmen Milli Hareket Partisi
Halep'e Bağlı Azez Bölgesine Irak Şam İslam Devleti ( IŞİD) Terör Örgütünün Saldırısı Hakkında Bilgilendirme Bildirisi
Tarih : 2014-08-18

15 Ağusto Cuma gecesi Irak Şam İslam Devleti ( IŞİD) adı altındaki terör örgütü Azez Türkmen bölgesine "İffetliler Gazası" adı altında başltımış olduğu saldırıda, bir çok Türkmen köyünün işgaline, türbenin ve mezarın yıkımına, sivilin ölümüne ve yüzlerce yaşlı, çocuk, kadın ve engelli insanımızın göçüne neden olmuştur. Bu saldırıya karşı bir çok silahsız ve savunmasız Türkmen direniş göstermişse de ışid militanları tarafından öldürülmüştür. Cesetler, kafaları kesilmiş halde günlerdir köy sokaklarında kalmış ve bedensiz kafalar bölgenin en büyük İmam Hatip Kompleksi olan Ebu Ubeyde Übni Cerrah Kompleksinin kapısı önünde ibret alem olması için gün boyunca teşhir edilmiştir. Göç etmek istemeyen köylülere ise, zorla evleri boşaltılması uyarısında bulunulmuş, uyarıyı dikkate almayanların kafaları ve elleri kesileceği tehdidi savrulmuştur. Son beş gün içinde Azez bölgesinde işgal altına giren köylerin adları ise şöyledir: Türkmen Barih, Dudyen, Cekke, Müğidin, Halfetli, Bahverte, Samandere, Boz Tepe, Kısacık, Toybuk, Koz, Esenbol, Mezraat Uyun, Kara Mezere, Kara Köprü, Delha, Hitimilat, Yeni Yapan, Iral, Havar Kilis ve Harcele'dir.  

Malları, mülkleri, evleri ve canları tehdit altında olan bir çok Türkmen namusunu ve canını kurtarmak için yollara düşerek Türkiye sınırına dayanmış ve yazın kavurucu sıcağı altında Türkiye'ye girmek için müsaade beklemektedir.
Türkiye'den Türkmenlere yardım gidiyor tartışmaları sürerken, ABD ve BM Güvenlik Konseyi'nin ışid mevzilerini bombalama ve Kuzey Irak yönetimine silah desteği devam ede dururken Irak Şam İslam Devleti ( IŞİD) terör örgütü saldırısının devam etme ihtimali çok yüksek olmakla birlikte Halep bölgesinde geriye kalma Türkmen köyleri de işgal altına gireceği ve birçok Türkmen öldürüleceği, canı ve namusu tehdit altına gireceği ve göçlerin artarak devam edeceği bilgisini sizler ile paylaşmak isteriz. 

Yorum Eklemek
Yorum Tarih