حزب الحركة الوطنية التركمانية
Türkmen Milli Hareket Partisi
BM'den Suriye'ye yardım uyarısı
Tarih : 2014-04-09

Birleşmiş Milletler, yardım sözü veren ülkelerin sözlerini tam olarak yerine getirmemesinden dolayı Suriyelilere yaptığı gıda yardımlarını beşte bir oranında azaltmak zorunda kaldığını açıkladı.

BM yetkilileri, Ocak ayında Kuveyt’te yapılan toplantıya katılan ülkelerin Suriyelilere yardımları organize eden BM Gıda Ajansı'na 2.3 milyar dolar yardım sözü verdiklerini ama şu ana kadar bu miktarın sadece 1.1 milyar dolarının ellerine ulaştığını söyledi.
Birleşmiş Milletler’e bağlı Gıda Programı Müdürü Emir Abdullah, düzenlediği basın toplantısında yardımların gecikmesinin geçen ay gönderilen yardım kolilerinin içeriğinde yüzde 20 oranında azalmaya neden olduğunu ifade etti.  
Emir Abdullah her şeye rağmen BM Gıda Programı’nın geçtiğimiz ay Suriye’de 4.1 milyon kişiye yardım yaptığını ve 4.2 milyon kişi olan hedefine çok yaklaştığını açıkladı.
BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, bu yıl krizlerden dolayı ortaya çıkan insani yardım çalışmalarının sürdürülebilmesi için 1.6 milyar dolara ihtiyaç olduğunu ancak şu ana kadar bu miktarın sadece yüzde 22’lik bölümüne ulaşabildiklerini ifade etti.
Guterres, Suriye içerisindeki sığınmacı sayısının 6.5 milyon olduğunu, komşu ülkelerde ise 3 milyon kayıtlı mültecinin bulunduğunu söyledi. Guterres buna ilave olarak yüzbinlerce kişinin de kayıtsız bir şekilde değişik kamplarda kaldığını bildirdi. 


Kaynak: Al Jazeera 

Yorum Eklemek
Yorum Tarih