حزب الحركة الوطنية التركمانية
Türkmen Milli Hareket Partisi
Suriye Türkmenlerinden acil yardım çağrısı
Tarih : 2015-03-07

 Suriye Türkleri Derneği Genel Sekreteri Ahmed Vezir, "Rejim güçleri Türkmen Dağı'na saldırıyor. Yardım gelmezse, elde kalan Suriye'deki tek Türkmen yerleşim bölgesi olan köylerimizi kaybedeceğiz" dedi. 

Vezir, yaptığı açıklamada, Esed'in Lazkiye kırsalındaki Cebel Ekrad ve Bayırbucak Türkmen Bölgesi'ne yönelik saldırılarını arttırdığını söyledi. 
Hava destekli saldırıların bölgeye ciddi zararlar verdiğini belirten Vezir, Esed'in hem Cebel Ekrad'dan hem de rejim güçleri sınırında bulunan Türkmen Dağı'na karadan girmeye çalıştığını kaydetti. 
Türkmen Dağı'nın Suriye'deki tek Türkmen yerleşim yeri kaldığına dikkat çeken Vezir, şunları söyledi:
"Rejim güçleri Cebel Ekrad'da bir noktayı ele geçirdi. Şimdi de Acısuyu mevkisinden Türkmen köylerine girmeye çalışıyor. Bölgede binlerce aile yaşıyor ve çok tedirgin. Rejimin her iki noktada ilerleyişi, Bayırbucak Türkmen Bölgesi'nin kaybedilmesi demek. Rejim güçleri Türkmen Dağı'na saldırıyor. Yardım gelmezse, elde kalan Suriye'deki tek Türkmen yerleşim bölgesi olan köylerimizi kaybedeceğiz." 
Bölgeye acilen yardım gelmesi gerektiğini vurgulayan Vezir, hava saldırılarına karşılık veremediklerini, uluslararası camiayı yardıma çağırdı.
Vezir, yardım gelmezse Türkmen köylerinin kaybedileceğini savundu.

Kaynak : AA

Yorum Eklemek
Yorum Tarih