حزب الحركة الوطنية التركمانية
Türkmen Milli Hareket Partisi
Haber » Gündem
Fotoğraf Haber
Suriye Türkmenleri Edremit'te soydaşları ile bir araya geldi.
Suriye Türkmenleri Balıkesir Edremit'te soydaşları ile buluştu. Suriye Türkleri Eğitim ve Yardımlaşma Derneğinin tertip ettiği Türkmenlerle dayanışma gecesine birçok Edremitli yetkili ve vatandaş ilgi gösterdi. Gecede açılış konuşmasını Suriye Türkmen Milli Hareket Partisi Başkan Yardımcısı Tarık Sulo Cevizci yaptı. Cevizci Suriye Türkmenleri ile Türkiye Türklerinin aynı kökten ve aynı soydan ...

2016-01-10
Türkmenler için Türkçe okuma-yazma kursları

İzmir Teşkilatımızın öncülüğünde Türkmenler için okuma-yazma Türkçe kurslarımız başlamıştır. 
برعاية الحركة التركمانية في ازمير تم افتتاح دورات اللغة التركية للتركمان وللسوريين في منطقة مولانا. صفوف خاصة للذكور والاناث. الدورة مجانية. توزيع الكتب مجاني. للجادين بالتسجيل يرجى التواصل معنا.

...

2016-01-03
Türkmen Kardeşine Sahip Çık

İZMİR'E YERLEŞEN TÜRKMEN SOYDAŞLARINIZA BİR EL UZATIN!

BAĞIŞ YAPMAK İSTEYENLER BİZE BAŞVURABİLİRLER.

KIŞ GELDİ...! ÇOCUKLAR ÜŞÜMESİN, SİZLERE DUA ETSİNLER. ALLAH KATINDA SEVABI BÜYÜK.

Türkmeneli Spor Gaziantep takımlarından Tekel Spora karşı

Bu hafta Türkmeneli Spor maçı Gaziantep takımlarından Tekel Spor ile yaptı. Maçı dostane duygular içerisinde geçti. Maç 8-8 beraberlikle bitti.

...

2016-01-03
Suriye Türkmenlerinden acil yardım çağrısı

 Suriye Türkleri Derneği Genel Sekreteri Ahmed Vezir, "Rejim güçleri Türkmen Dağı'na saldırıyor. Yardım gelmezse, elde kalan Suriye'deki tek Türkmen yerleşim bölgesi olan köylerimizi kaybedeceğiz" dedi. 

Vezir, yaptığı açıklamada, Esed'in Lazkiye kırsalındaki Cebel Ekrad ve Bayırbucak Türkmen Bölgesi'ne yönelik saldırılarını arttırdığını söyledi. 
Hava destekli saldırıların bölgeye ciddi zararlar verdiğini belirten Vezir, Esed'in ...

2015-03-07

Suriye Türkmenleri ile Dayanışma Gecesi 4

Suriye Türkleri Eğitim ve Yardımlaşma Derneğimiz tarafından 4.'sünü düzenleyeceğimiz "Türkmenler ile Dayanışma Gecemize" sizleri davet etmekten gurur ve şeref duyarız. Gecemize teşrifleriniz ve destekleriniz bizlere moral ve mutluluk verecektir. Katkılarınızdan ve katılımınızdan dolayı şimdiden teşekkür ederiz.

Yer: Kayseri - İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Salonu. 
Tarih: 26 Şubat 2015. 

2015-02-19

Başsağlığı

Suriye Demokratik Türkmen Hareketimizin kurucularından ve Suriye'de bir yıldır kayıp olan Abdurrahman Petra'nın ( Ebu Şerif) vefat etmiş olduğunu esefle öğrenmiş bulunmaktayız. 

Merhum, zulme karşı ilk baş kaldıranlardan birisi idi. Hayatı boyunca haktan ve doğrudan yana olmuştur. Mücadelesi boyunca doğruluk ve dürüstlükten hiç taviz vermemiştir. Nitekim ...

2014-12-08

Suriye Türkmenleri Tanıtım Programı Başlıyor

Suriye Türkmenleri ilk kez kendi Programlarını yapıyor,

Suriye Türkmenlerini Tanıtmaya yönelik ilk kez Türkmen eli TV’de yayınlanmaya  başladı.  Suriye Türkmenleri Programı her Çarşamba Türkmeneli Televizyonunda yayınlanmakladır. Program  Suriye Türkmenlerinin Siyasi kuruluşlarını ,Medya kurumları, Suriye’deki Türkmen Tarihi ,bölgesel dağılmaları ,Kültürel yönleri ve Genel Sorunları ele alınmaktadır.

Program her Çarşamba Saat : 19:30 – ...

2014-12-08

Suriye Türkmenleri Şiir ve Türkü Gecesi I

Aziz Suriye Türkmen Halkına saygı ile duyururuz:

10 Haziran 2014 Salı günü yapacağımız programımızın gerekçeleri ve amaçları şöyledir: 
Yaşadığımız zor günlerde miletimizin değerlerine sahip çıkararak tekrar şahlanması sağlamk babında hafızasını yerine getirmede önemli bir rola sahip şiir ...

2014-06-06

Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) Düzenlediği Dünya Türk Formu 28-30 Mayıs 14 Edirne’de gerçekleşti.

Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) Düzenlediği Dünya Türk Formu 28-30 Mayıs 14 Edirne’de gerçekleşti.

Forma Dünyadaki Türk Diasporaları’nın kanaat önderlerini, düşünce kuruluşlarını , STK’lar, Türk Devletleri ve Akraba Topluluklarının temsilciler katılımı ile gerçekleşti.
Suriye Türkmen Medya Grubu ile Türkmen Milli Hareket Partisinin Medya temsilcisi katılmışlardır. Yapılan görüşmelerde Suriye ...

2014-05-31

Suriye Meclisi Türkmen Kamuoyununa Duyuruda Bulundu

''Son günlerde sanal bir ortam olan sosyal medyada Türkmenler adına ama bir Türkmen’nin asla yapamayacağı, Türkmenler ve Türkmen Meclisi üzerinden Türkiye Cumhuriyeti ve Kurumlarını ait bilgiler denilerek ancak gerçek olmayan, yalan ve iftira dolu mahrem niteliğinde bilgiler sızdırılıp Türkiye Cumhuriyetine ve Türkmenlere zarar vermek ve imajını zedelemek istenemktedir.


2014-05-22

Bayırbucak Türkmen Bölgesi Bombardıman Altında

Suriye ordusunun Lazkiye'nin Keseb kasabası ile Bayırbucak Türkmen bölgelerine hava destekli saldırılar düzenlediği bildirildi.
Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Esed rejimine ait birlikler, Lazkiye'nin Keseb kasabası ile Bayırbucak Türkmen bölgesindeki Kırkbeş ve Çalma tepelerine hava destekli saldırılar düzenledi. Rejim birliklerinin, muhaliflerin kontrolündeki stratejik öneme sahip bölgeleri tekrar ele ...

2014-05-03

Höllük Türkmen Mahallesinde Katliam

Halebin Hüllük semt  pazar yerine varil bombası atılması sonucu 48 kişinin şehit olduğu belirlendi .

Orduyu ait helikopterden atılan varli bombaları sonuc 48 kişi şehit oldu ve çok sayıda yaralıların olduğu belirlendi .
Patlamada , arasında çok sayıda çocuk ve kadınların da bulunduğu 48 kişinin yaşamının yitirdiği kaydedili .
Hava ...

2014-05-01

SMDK'dan Körfez'de Büyükelçilik Açılımı

SMDK Başkanı Carba'nın siyasi danışmanı Sare, Körfez ülkelerinde büyükelçilik açmak için önlerinde herhangi bir engel bulunmadığını söyledi.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmed el-Carba'nın siyasi danışmanı Fayiz Sare, Körfez ülkelerinde büyükelçilik açmalarının önünde hiçbir engel bulunmadığını söyledi.
Sare, AA muhabirine yaptığı açıklamada, SMDK heyetinin Suudi ...

2014-04-26

Bayır Bucak Türkmen Bölgesinde Çatışmalar Şiddetlendi

Suriye'nin Türkiye sınırına yakın bölgelerinde Muhalifler ile rejim güçleri arasındaki çatışmalar, Keseb kasabasının güneyi ve Bayırbucak Türkmen bölgesinde şiddetlendi.
Esed rejimine bağlı güçler, bölgeyi, deniz, hava ve karadan vurmaya devam ederken, muhalifler de ele geçirdikleri bölgeleri korumak ve rejimin kontrolündeki Maaf dağı çevresini ele geçirmeye çalışıyor.

 Yaklaşık ...

2014-03-26

Suriye Uçağı Düşürüldü

Sınır ihlali yapan Suriye uçağının TSK tarafından düşürüldüğü açıklandı.
Genelkurmay Başkanlığı Suriye sınırında vurulan uçakla ilgili açıklama yaptı.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinden yapılan açıklamada, Suriye'ye ait iki adet MIG-23 uçağının, Suriye hava sahasında kuzeye doğru uçuşunun, saat 13.01'den itibaren Diyarbakır’daki Birleştirilmiş Kontrol İhbar Merkezi (BİKİM) tarafından 80 deniz mili ...

2014-03-23

Keseb Sınır Kapısı ÖSO'nun Eline Geçti

Suriye'nin Lazkiye kentine bağlı Keseb Sınır Kapısı'nın muhaliflerin eline geçtiği bildirildi.
Fetih 2'nci Tümeni Komutanı Muhammed Ebu İskender,  yaptığı açıklamada, Ensaur'ş Şam, Nusra Cephesi ve Fetih 2'nci Tümeni unsurlarından oluşan birliklerin, yaşanan şiddetli çatışmaların ardından Esed rejiminin elindeki son sınır kapısını ele geçirdiğini söyledi.

İskender, Yayladağı Sınır Kapısı'nın karşısındaki Keseb kasabasında ...

2014-03-22

Türkmen Medyasının Sorunları Konuşuldu

GAP Gazeteciler Birliği ve Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği ‘Suriye Türkmen Medyası ve Sorunları Çalıştayı’ Eskişehir’de gerçekleştirildi.

GAP Gazeteciler Birliği ve Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği ‘Suriye Türkmen Medyası ve Sorunları Çalıştayı’ Eskişehir’de gerçekleştirildi.
Çok sayıda gazeteci ve Suriyeli Türkmen medya ...

2014-03-21

Türkmen Bölgeleri Tehlike Altında

Suriye'de muhaliflere karşı savaşan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü, ülkede Türkmen bölgesi olarak bilinen ve muhaliflerin kontrolündeki Savran, Able, Türkmen barak, Baruza ve Mera kasaba ve köylerinde yaşayan sivil halka yerleşim birimlerini boşaltmaları için 48 saat süre verdi.
IŞİD'in boşaltılmasını istediği Mera, Hür Suriye Ordusu'na (HSO) bağlı Liva-i Tevhidin ...

2014-03-19

Türkmenler etnik temizlik’le karşı karşıya

'Hedef Türkmenleri temizlemek'
Suriye'nin Humus kentindeki Zara köyünde rejimin saldırılarından kaçamayan 150 Türkmen, Şebbiha milisleri tarafından öldürüldü. 
Türkmen Askeri Konseyi Komutanı Usame Kenan bölgede bir insanlık dramının yaşandığını ve rejimin elinde olan bölgenin sürekli bombalandığını belirtti.
Usame Kenan, rejimin milis gücünü oluşturan 3 bin Şebbihanın köye girdiğini, halkın ...

2014-03-19

Ahmet Davutoğlu, Süleyman Şah türbesi konusunda net uyarı

 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Süleyman Şah türbesinin korunması konusunda her türlü tedbiri aldıklarını ifade etti.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Süleyman Şah türbesinin korunması konusunda her türlü tedbiri aldıklarını ifade ederek, “Toprağımızın güvenliği için her türlü ihtimali göz önünde bulunduruyoruz” 

kaynak : AA

...

2014-03-14
IŞİD Süleyman Şah Türbesi Yakınına Bayrak Dikti


Osmanlı Devleti Kurucusu Süleyman Şah türbesi çevresini kontrol altına alan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) türbe önüne bayrağını dikti.

Osmanlı Devleti Kurucusu Süleyman Şah türbesi çevresini kontrol altına alan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) türbe önüne bayrağını dikti. Karakozak köyü yakınlarında bulunan ve Osmanlı Devleti'nin kurucusu ...

2014-03-14

Esed Güçlerinin Operasyonlarında 36 Kişi Öldü


Suriye İnsan Hakları Örgütü, Esed'e bağlı Ordu güçlerinin düzenlediği operasyonlarda 3'ü kadın, 3'ü çocuk olmak üzere 36 kişinin öldüğünü açıkladı.
Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), Esed'e bağlı ordu güçlerinin çeşitli kentlerde muhaliflere yönelik düzenlediği operasyonlarda 3'ü kadın, 3'ü çocuk olmak üzere 36 kişinin öldüğünü açıkladı.
SNHR tarafından yapılan açıklamada, ...

2014-02-26

Web sitemiz test aşamasındadır

Web sitemiz test aşamasındadır en kısa sürede eksikleri tamamlanarak sizlere sunulacaktır .

...

2014-02-24
Tarık Sulo Cevizci: Yardımların gecikmesi 9 Türkmen Köyü'nün göç etmesine neden oldu

'TIR baskınları karşı casusluk'
Adana Cumhuriyet Başsavcılığı MİT TIR'larına yönelik paralel yapının müdahalesini, "karşı casusluk" olarak niteledi ve ekledi: Asıl amaç MİT'i zaaf içinde göstermekti

Paralel devletin 1 Ocak'ta Hatay'da, 19 Ocak'ta da Adana Ceyhan'da yaptığı TIR baskınları başsavcılık tarafından, 'karşı casusluk' faaliyeti olarak tanımlandı. Adana Cumhuriyet ...

2014-02-13

Cenevre'de Suriye görüşmeleri yeniden başlıyor

Suriye'deki krizi sona erdirmek amacıyla düzenlenen Cenevre barış görüşmelerinin ikinci turu bugün başlıyor.

İsviçre'nin Cenevre kentinde BM arabuluculuğuyla yapılan görüşmelerde Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmet Carba liderliğindeki muhalifleri temsil eden heyet ve Suriye rejimi adına Dışişleri Bakanı Velid Muallim başkanlığındaki heyet bulunacak.

2014-02-10

Halep'in Hayderiye bölgesine "varil bombasıyla" düzenlenen saldırıda 23 kişi öldü


Halep'in Hayderiye bölgesine "varil bombasıyla" düzenlenen saldırıda 23 kişi öldü
Suriye ordusuna ait helikopterin Halep'te muhaliflerin denetimindeki Hayderiye bölgesine varil bombasıyla düzenlediği saldırıda 23 kişi öldü.Suriye İnsan Hakları Örgütü'nden (SNHR) yapılan açıklamada, Suriye Hava Kuvvetleri'ne ait helikopterin Halep'te muhaliflerin kontrolünde olan Hayderiye bölgesine varil bombasıyla düzenlediği saldırıda ...

2014-02-09

Türkmenler ile Işid Yeniden Çatışmaya Başladı


Suriye'nin Türkiye sınırında Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü ile Türkmenler arasında tekrar çatışmalar başladı.
Suriye'nin Carablus kentine bağlı Çobanbey Tren İstasyonu bölgelerinde Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü ve Türkmenler ile güç birliği yapan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) arasındaki çatışmalar yeniden başladı.

TÜRKİYE'DEN ÇATIŞMALAR DUYULUYOR


2014-02-06

! Esed Halep'e varil bombası yağdırdı: 40 ölü

Suriye ordusuna ait bir helikopterin Halep'in Mesekin Hananu bölgesine "varil bombasıyla" düzenlediği saldırılarda 40 kişi öldü. 


Suriye Genel Devrim Konseyi'nden (SRGC) yapılan açıklamada, orduya ait bir helikopterin Halep'teki Mesekin Hananu bölgesinin değişik yerlerine 10'dan fazla "varil bombasıyla" saldırması soncunda aralarında kadın ve çocukların da yer aldığı ...

2014-02-06

El Kaide IŞİD ile bağlantısı olduğunu reddetti

 

El Kaide’nin askeri kanadının başındaki komutanı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile bir bağlantıları bulunmadığını ilan etti. El Kaide’nin bu açıklamayı, Suriye’nin iç savaşına dahil olan İslami militanların üzerindeki otoritesini teyit etmek amacıyla yaptığı düşünülüyor.

Suriye’de küçük fakat güçlü bir birlik olarak rol alan IŞİD, ...

2014-02-06

SMDK Başkanı Carba Kahire'de

 

SMDK Başkanı Carba, Arap Birliği Genel Sekreteri Arabi ile görüştü Suriye krizinin ele alındığı görüşmenin ardından yapılması planlanan ortak basın toplantısı son anda iptal edildi.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmed el-Carba, Mısır'ın başkenti Kahire'de Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi ...

2014-02-06